• YARIM ALTIN
  1.744,00
  % -0,39
 • AMERIKAN DOLARI
  9,5492
  % 0,09
 • € EURO
  11,1027
  % 0,25
 • £ POUND
  13,1801
  % 0,23
 • ¥ YUAN
  1,4955
  % 0,07
 • РУБ RUBLE
  0,1372
  % -0,04
 • BITCOIN/TL
  581363,702
  % -4,17
 • BIST 100
  1.509,20
  % 1,09

Yüzdeki Deri Neden Soyulur ve Nasıl Geçer?

Yüzdeki Deri Neden Soyulur ve Nasıl Geçer?

Deri Basit: soyulma kuruluk belirtisidir . Epidermisin üst hücreleri yeteri kadar neme sahip değildir, yerlerini daha sulu ve sağlıklı hale getirmek için ölürler ve düşerler. Yeni başlayanlar nem kaybetmeye başlarsa, işlem tekrar eder. Yüzündeki dış yapraklar fark edilir hale gelir.

Fakat böylesine kronik bir nem eksikliğine neden olan başka bir sorundur .

Neden en çok yüzündeki cilt soyulur?

1. Güneş

Ultraviyole ışınları, elastin ve kollajeni tahrip eder ve aslında deri hücrelerini öldürür. Artık nemi koruyamayan ölü hücreler ve besin maddeleri soyulur.

Ne yapmalı

Kışın bile cildinize güneş kremi sürün. Ultraviyole’nin yıkıcı etkisini engelliyorlar.

2. Uygun Olmayan Kozmetikler

Kozmetolojide, yüz derisinin tonunu ve rahatlamasını iyileştirme prosedürü popülerdir – kimyasal peeling. Uzman epidermise, belirli bir aside (laktik, glikolik, tartarik) dayalı aktif maddeyi koyar; bu, küçük bir yanmaya neden olur ve epidermis hücrelerini öldürür. Zarar görmüş cilt kelimenin tam anlamıyla katmanlar halinde soyulur. Soyma işlemi tamamlandıktan sonra (asit konsantrasyonuna bağlı olarak, bu işlem 3 ila 14 gün sürebilir), yüz pürüzsüzleşir ve hatta renklenir.

Normal mağazalarda profesyonel aletler satılmıyor. Ancak az miktarda asit içeren kremler veya serumlar süpermarkette bile kolayca bulunabilir. Belki de soyulmanızın nedeni – onlardır.

Alkol bazlı kozmetikler ve yağlı ciltler için tasarlanmış sert deterjanlar da epidermisi olumsuz yönde etkiler.

Yüzünü sebumtan çıkarırlar.

Bir yandan, bu iyi. Sonuçta, yağ gözenekleri tıkadığında, siyah noktalar ve sivilce görülür. Öte yandan, kötü, çünkü yağ cildin nemini korumasına yardımcı oluyor. Yok – kuruluğu ve hızla ölen hücrelerde artış var.

Ne yapmalı

Günlük olarak kullanılan kremlerin, serumların, losyonların ve diğer kozmetiklerin kompozisyonunu görüntüleyin. Asit ve alkol içermeyen yumuşak ürünleri seçin. Peki ya da en azından cildin ilave hidrasyonunu ve ultraviyole korumasını unutmayınız.

3. Soğuk

Donma noktası sıcaklığı ve bununla bağlantılı düşük hava nemi, cildin üst katmanlarından nemi çeker. Özellikle dışarıda buzlu bir rüzgar varsa.

Merkezi ısıtma, ısıtıcılar veya şöminenin de çalıştığı odalarda bulunan havanın aşırı derecede kuru olması durumu daha da kötüleştiriyor. Ve epidermisin basitçe bir sokak şokundan sonra neme doyma imkânı yoktur. Bu nedenle, kışın yüzündeki cildin soyulması oldukça beklenen bir şeydir.

Ne yapmalı

Dışarı çıkmadan önce, epidermisi dondan korumak için özel olarak tasarlanmış yağlı ve besleyici kremleri kullanın. Mümkünse yüzünüzü bir fularla gizleyin.

Evde ve ofiste, havanın nemini kontrol etmeyi unutmayın: seviyesi% 40’ın altına düşmemelidir. Geceleri, bir nemlendirici kullanın.

4. Sıcak su

Duş, banyo, sauna, banyo veya sıcak su ile yıkama sadece gözenekleri genişletir. Bu nedenle, normal koşullara dönerek, cilt çok fazla nem kaybetmeye başlar. Korunmasız giysiler özellikle etkilenir.

Ne yapmalı

Su arıtma işleminin sona ermesinden sonra cilde nemlendirici veya besleyici bir krem ​​sürmeyi unutmayın.

5. Havuzda Yüzme

Halka açık havuzlarda, su bugün hala klor ile dezenfekte edilmektedir. İçinde yüzmek cildi kurutur.

Ne yapmalı

Antrenmanı tamamladıktan sonra, yumuşak bir duş aldığınızdan ve krem kullandığınızdan emin olun.

6. Alerjik reaksiyonlar

Örneğin, soğukta. Böyle bir alerjinin sık görülen bir belirtisi dermatittir: maruz kalan ciltte, özellikle yüzünde pullu ve kaşıntılı noktalar görülür.

Günlük kreminizin bir bileşenine de bir reaksiyon olabilir. Ya da oje alerjisi bile : Bazen cildin göz çevresine soyulmasıyla birlikte gerçekleşir.

Ne yapmalı

Bir dermatoloğa veya alerjiye danışın. Tahriş edici olup olmadığını belirlemek ve size reaksiyonları hafifletmek için testler vereceklerdir. Gelecekte, dikkatli olun ve alerjene temastan kaçının.

7. Bazı cilt hastalıkları

Atopik dermatit (ekzema) veya sedef hastalığı gibi belirli cilt hastalıkları olan kişilerde artan kuru cilt eğilimi vardır. Bunun anlamı, yeniden sorgulamanın diğerlerinden daha sık gerçekleşmesidir.

Ne yapmalı

Her şeyden önce altta yatan hastalığı tedavi edin ve dermatoloğunuzun tavsiyelerine uyun.

https://finansagi.com/ Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da takip edin.